Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci

1. Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. Nr 10, poz. 96, z 2003 r. Nr 146, poz.1416, z 2004 r. Nr 66, poz. 606 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 75),

• Statut  Przedszkola Niepublicznego „Słoneczna piątka”

2. Cele procedury
    Zapewnienie bezpiecznych warunków przebywania dziecka w przedszkolu.

3. Zakres procedury
    Dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci.

4. Definicja przedmiotu procedury

• Przyprowadzanie dzieci do przedszkola - doprowadzenie dziecka do sali i oddanie pod opiekę nauczycielki

• Odebranie dziecka z przedszkola - osobiste stawienie się rodzica lub osoby upoważnionej u nauczycielki i zakomunikowanie chęci odebrania dziecka z przedszkola

5. Kogo dotyczy procedura?
    Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice i nauczycielki.

6. Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury

Rodzice (prawni opiekunowie):

przyprowadzają i odbierają dzieci w ustalonych godzinach,

upoważniają inne osoby do odbierania dzieci z przedszkola,

o    odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę nauczycielce oraz od chwili odebrania z grupy,

Nauczycielki:

• przyjmują upoważnienia rodziców do odbierania dzieci przez inne osoby,

• przekazują kopie upoważnień nauczycielce zamykającej przedszkole,

• odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia go do sali do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną,

• sprawdzają zgodność danych osoby upoważnionej zapisanych w upoważnieniu z dowodem osobistym

7. Opis pracy

• Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w godzinach 5:45 - 8:00; ewentualne spóźnienia rodzice zgłaszają telefonicznie.

• Rodzice odbierają dzieci do godziny 16:00.

• Dopuszcza się możliwość odbierania dzieci przez inne osoby dorosłe, zdolne do podejmowania czynności prawnych, upoważnione na piśmie przez rodziców. Upoważnienie może być w każdej chwili odwołane lub zmienione.

• Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki okazać go.

• Nauczycielka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo (np. upojenie alkoholowe).

• O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie być poinformowany dyrektor przedszkola. W takiej sytuacji nauczycielka lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami.

• W wypadku, gdy dziecko nie zastanie odebrane do godziny 16:00, nauczycielka zobowiązana jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie.

• W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczycielka oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę (do 17:00).

• Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami.

• Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

8. Wykaz i opis materiałów oraz dokumentów
    Druk upoważnienia - załącznik do procedury

Tryb dokonywania zmian w procedurze
Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrek