Procedura postępowania w sytuacji gdy nauczyciel podejrzewa, że dziecko odbiera rodzic/ opiekun będący pod wpływem alkoholu.

PROCEDURA POSTĘPOWANIA

W SYTUACJI GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE DZIECKO

ODBIERA RODZIC/ OPIEKUN  BĘDĄCY POD WPŁYWEM ALKOHOLU

1. Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku po opuszczeniu przedszkola.

2. Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela w Przedszkolu Niepublicznym „Słoneczna Piątka”  w sytuacji , gdy dziecko zamierza odebrać z przedszkola osoba będąca pod wpływem alkoholu.

3. Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są nauczyciele i pracownicy Przedszkola oraz rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie.

4. Opis procedury

• Rodzice lub upoważnione przez nich osoby powinny odbierać dzieci z przedszkola najpóźniej do godziny 1630.
  • W przypadku, gdy stan osoby upoważnionej zamierzającej odebrać dziecko z przedszkola wskazuje na spożycie alkoholu lub osoba ta przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa, nauczyciel odmawia wydania dziecka.
  • Nauczyciel powiadamia niezwłocznie o zaistniałej sytuacji drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.
  • Nauczycielka powiadamia o zdarzeniu dyrektora, który podejmuje ewentualnie decyzje o powiadomieniu Policji lub podejmuje inne działania.
  • W przypadku nie odebrania dziecka w godzinach pracy przedszkola, dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
  • Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – dyrektor podejmuje decyzję o odprowadzeniu dziecka do domu osób spokrewnionych.
  • W innym przypadku wspólnie z Policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego).
  •  Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic, (opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca jest uprawniony do rozpoznania sytuacji rodzinnej dziecka.
  • Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu
    wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.
  • W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/ opiekuna w stanie
     nietrzeźwości powtarza się, dyrektor powiadamia pisemnie Policję, wydział rodzinny sądu rejonowego.
  • Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkolnej.
  • W przypadku powtarzania się takich sytuacji dyrektor w porozumieniu z Radą Pedagogiczną podejmuje decyzję o zawiadomieniu sądu rodzinnego o niewydolności wychowawczej rodziny.

5. Postanowienia końcowe

• Procedura powinna zostać zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną.
  • Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy nauczyciele oraz rodzicie najpóźniej w dniu 1 września bieżącego roku szkolnego.
  • Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor placówki w porozumieniu
    z Radą Pedagogiczną .

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – rozdział 2;
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.);
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. 2012, poz. 1356);
  • Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz. U. z 1990 r. Nr 30, poz. 179 z późn. zm.);
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.);
  • Statut Przedszkola Niepublicznego „Słoneczna Piątka” w Dzierżoniowie.